"АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ АТБАСАР АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІ АТБАСАР ҚАЛАСЫНЫҢ № 4 ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА № 4 ГОРОДА АТБАСАР ОТДЕЛА ОБРАЗОВАНИЯ ПО АТБАСАРСКОМУ РАЙОНУ УПРАВЛЕНИЯ ОБРАЗОВАНИЯ АКМОЛИНСКОЙ ОБЛАСТИ"

Буллинг және оның көріністері

14.11.2023

Соңғы онжылдықта біз қорқыту сияқты жағымсыз әлеуметтік құбылыс туралы жиі естиміз. Сонымен қатар, көптеген адамдар бұл терминді жастар ортасымен, мектеп ұжымымен байланыстырады, бірақ қорқыту әртүрлі жастағы және әлеуметтік мәртебедегі адамдар арасында мүлдем басқа топтарда көрінуі мүмкін.
Буллинг дегеніміз не?
Буллинг-бұл ағылшын тілінде "қорқыту", "қорлау" дегенді білдіретін термин, кең мағынада бұл бір адамның (немесе адамдар тобының) физикалық немесе моральдық жағынан әлсіз адамға (немесе адамдар тобына) физикалық және моральдық зорлық-зомбылықтың ерекше түрі.
Мектептегі қорқыту-бұл болмауы керек күрделі мәселелердің бірі. Балалар қорқытуға тап болған кезде, көбінесе ата-аналарына мектепте не болып жатқандығы туралы айтудан қорқады. Сондықтан қырағы болу және қорқытылған балада болуы мүмкін кез келген өзгерістерді байқау маңызды.
Балалар арасында қорқытуды толығымен жоққа шығару мүмкін емес. Дегенмен, біз оны алдын алу шаралары арқылы жеңілдете аламыз. Әрбір ата-ана баласына мектепте немесе басқа балаларда қудалаудың куәгері немесе құрбаны болған жағдайда не істеу керектігін түсіндіруге шақырылады. Сонымен бірге, өз баласына агрессор болмас үшін оған деген құрмет пен жанашырлықты арттыру қажет.
Қорқытуды болдырмау, оның салдарын азайту үшін ата-аналардың, тәрбиешілердің, психологтардың, оқушылардың бірлескен күш-жігері қажет. Әр адам жеке тұлға екенін және әр адам өзіне құрметпен қарауға лайық екенін есте ұстаған жөн.